Baterije za hibridna vozila i priključna električna vozila: Vrste Baterija za EV

  • by
baterije za hibridna vozila, vrste baterija za aute

Sustavi za pohranu energije, obično baterije, neophodni su za hibridna električna vozila (HEV), priključna hibridna električna vozila (PHEV) i potpuno električna vozila (EV). U ovom članku saznajte koje su to vrste baterija koje koriste električna i djelomično električna vozila. Saznajte sve za baterije za hibrid vozila i vrste baterija za hibrid aute.

Vrste sustava za pohranu energije


Sljedeći sustavi za pohranu energije, odnosno baterije koriste se u HEV, PHEV i EV.:

BATERIJE ZA HIBRIDNA VOZILA: Litij-ionske baterije


Litij-ionske baterije su vrste baterija za hibrid aute koje se trenutno koriste u većini prijenosnih potrošačkih elektroničkih uređaja, poput mobitela i prijenosnih računala, zbog visoke energije po jedinici mase u odnosu na druge sustave za pohranu električne energije. Također imaju visok omjer snage i mase, visoku energetsku učinkovitost, dobre performanse na visokim temperaturama i nisko samopražnjenje. Većina komponenata litij-ionskih baterija može se reciklirati, ali troškovi povrata materijala i dalje predstavljaju izazov za industriju. Američko Ministarstvo energetike također podržava Nagradu za recikliranje litij-ionskih baterija kako bi se utvrdila rješenja za prikupljanje, razvrstavanje, skladištenje i transport istrošenih i bačenih litij-ionskih baterija za eventualnu reciklažu i oporabu materijala. Većina današnjih PHEV-a i EV-a koriste litij-ionske baterije, iako se točna kemija često razlikuje od one u baterijama za potrošačku elektroniku. U toku su istraživanja i razvoj kako bi se smanjili njihovi relativno visoki troškovi, produžio vijek trajanja i riješilo zabrinutost za sigurnost u vezi s pregrijavanjem.

BATERIJE ZA HIBRIDNA VOZILA: Nikal-metal-hidridne baterije

baterije za hibridna vozila, baterije za hibridne aute, baterije za električne aute, vrste baterija


Nikal-metal hidridne baterije, koje se rutinski koriste u računalnoj i medicinskoj opremi, nude razumnu specifičnu energiju i specifične snage. Nikal-metal-hidridne baterije imaju puno duži životni ciklus od olovno-kiselih baterija, sigurne su i podnose zlouporabu. Te se baterije za hibridna vozila, odnosno baterije za električna vozila često koriste u HEV-ima. Glavni izazovi s nikal-metal hidridnim baterijama su njihova visoka cijena, veliko samopražnjenje i stvaranje topline pri visokim temperaturama te potreba za kontrolom gubitka vodika.

BATERIJE ZA HIBRIDNA VOZILA: Baterije s olovnim kiselinama


Olovne baterije za električna vozila mogu biti dizajnirane tako da imaju veliku snagu, a jeftine su, sigurne i pouzdane. Međutim, niska specifična energija, loše performanse na hladnim temperaturama i kratak životni vijek kalendara i ciklusa ometaju njihovu upotrebu. Razvijaju se napredne olovno-kiselinske baterije velike snage, ali te se baterije za hibrid vozila koriste samo u komercijalno dostupnim vozilima s električnim pogonom za pomoćna opterećenja.

Ultrakondenzatori


Ultrakondenzatori pohranjuju energiju u polariziranoj tekućini između elektrode i elektrolita. Kapacitet skladištenja energije povećava se s povećanjem površine tekućine. Ultrakondenzatori mogu vozilima pružiti dodatnu snagu tijekom ubrzavanja i penjanja uz brdo i pomoći u oporavku energije kočenja. Oni također mogu biti korisni kao sekundarni uređaji za pohranu energije u vozilima s električnim pogonom jer pomažu elektrokemijskim baterijama da izjednače snagu opterećenja.

Recikliranje baterija


Vozila s električnim pogonom relativno su nova za tržište automobila, pa je samo mali broj njih prišao kraju svog korisnog vijeka trajanja. Kao rezultat, dostupno je malo baterija nakon električnog pogona, što ograničava opseg infrastrukture za recikliranje baterija. Kako su vozila s električnim pogonom sve češća, tržište recikliranja baterija može se proširiti.

Rašireno recikliranje baterija spriječilo bi ulazak opasnih materijala u tok otpada, kako na kraju korisnog vijeka baterije, tako i tijekom njezine proizvodnje. Sada se radi na razvoju procesa recikliranja baterija koji minimaliziraju utjecaje na životni ciklus upotrebe litij-ionskih i drugih vrsta baterija u vozilima. Ali nisu svi procesi recikliranja isti:

Topljenje: postupci topljenja obnavljaju osnovne elemente ili soli. Ti su procesi sada operativni u velikim razmjerima i mogu prihvatiti više vrsta baterija, uključujući litij-ionske i nikal-metal hidridne. Topljenje se odvija na visokim temperaturama, a organski materijali, uključujući elektrolit i anode ugljika, izgaraju se kao gorivo ili redukcijsko sredstvo. Vrijedni metali se obnavljaju i šalju na pročišćavanje tako da je proizvod prikladan za bilo koju upotrebu. Ostali materijali, uključujući litij, sadržani su u trosci koja se sada koristi kao dodatak betonu.


Izravno oporavak: U drugoj krajnosti, neki postupci recikliranja izravno obnavljaju materijale baterijske kvalitete. Komponente su odvojene raznim fizikalnim i kemijskim procesima, a svi aktivni materijali i metali mogu se obnoviti. Izravni oporavak postupak je na niskim temperaturama s minimalnom potrebom za energijom.


Međuprocesi: Treća vrsta procesa je između dvije krajnosti. Takvi postupci mogu prihvatiti više vrsta baterija, za razliku od izravnog oporavka, ali oporabiti materijale dalje u proizvodnom lancu nego što to čini topljenje.


Odvajanje različitih vrsta baterijskih materijala često je kamen spoticanja u obnavljanju visoko vrijednih materijala. Stoga je dizajn baterija koji uzima u obzir demontažu i recikliranje važan kako bi vozila s električnim pogonom uspjela sa stajališta održivosti. Standardiziranje baterija za električna vozila, materijala i dizajna ćelija također bi učinilo recikliranje lakšim i isplativijim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *